تبلیغات
راز آرامش در زندگی
راز آرامش در زندگی
قالب وبلاگ

انبیا آمده اند كه انسان بسازند، انبیا مأمورند كه افرادى را كه بشر هستند و با حیوانات فرق نـدارنـد، این‌ها را انـسـان كـنـنـد، تـزكـیـه كـنـنـد، شـغـل انـبـیـا هـمـیـن اسـت بـایـد شـغل مادرها هم همین باشد نسبت به بچه هایى كه در دامنشان است و با اعمالشان آن‌ها را تزكیه كنند.
در دامـن مـادر، بـچـه‌ها بهتر تربیت مى شوند تا در پیش استادان، علاقه اى كه بچه به مادر دارد به هیچ كس ندارد و آن چیزى كه از بچگى از مادر مى‌شنود در قلبش نقش مى بندد و تا آخر همراهش است‌. مادرها باید توجه به این معنى كنند كه بچه‌ها را خوب تربیت كنند، پاك تربیت كـنـنـد، دامـن‌هـایشان یك مدرسه علمى و ایمانى باشد و این یك مطلب بسیار بزرگى است كه از مـادرهـا سـاخته است و از كسى دیگر ساخته نیست. آنقدرى كه بچه ازمادر چیز مى شنود، از پدر نـمـى شـنـود؛ آنـقـدرى كـه اخـلاق مـادر در بـچـه كـوچـك نـورس تـأثـیـر دارد و بـه او منتقل مى شود از دیگران عملى نیست.
مـادرهـا مـبـداء خـیرات هستند و اگر خداى نخواسته مادرانى باشند كه بچه‌ها را بد تربیت كنند مبداء شرّند. یك مادر ممكن است یك بچه را خوب تربیت كند و آن بچه یك امت را نجات بدهد و ممكن است بد تربیت كند و آن بچه موجب هلاكت یك امت بشود.(1)
در سخنان شیواى دیگرى به فلسفه این تأثیر پذیرى اشاره كرده، مى‌فرماید:
اول مـدرسـه اى كـه بـچـه دارد دامـن مـادر اسـت. مـادرِ خـوب، بـچـه خـوب تربیت مى كند و خداى نخواسته اگر مادر منحرف باشد، بچه از همان دامن مادر منحرف بیرون مى آید و چون بچه‌ها آن علاقه‌اى كه به مادر دارند به هیچ كس ندارند و در دامن مادر كه هستند تمام چیزهایى كه دارند، آرزوهـایـى كـه دارنـد خـلاصـه مـى شود در مادر و همه چیز را در مادر مى بینند.
حرف مادر، خُلق مادر، عمل مادر در بچه‌ها اثر دارد... این دامن اگر یك دامن طاهر پاكیزه مهذب باشد، بچه از همین اول كـه دارد رشـد مـى كـنـد، بـا آن اخـلاق صـحـیـح و بـا آن تـهـذیـب نـفـس و بـا آن عـمـل خـوب رشـد مـى كـنـد. بـچـه وقـتـى در دامـن مـادرش هـسـت مـى بـیـنـد مـادر اخـلاق خـوش دارد، اعمال صحیح دارد، گفتار خوش دارد، آن بچه از همانجا اعمالش و گفتارش به تقلید از مادر كه از هـمه تقلیدها بالاتر است و به تزریق مادر، كه از همه تزریق‌ها مؤ‌ثرتر است، تربیت مى‌شود.(2)
پی‌نوشت‌ها

1- صحیفه نور، ج 8، ص 162. 2- همان، ج 6،ص 157.


[ دوشنبه 30 خرداد 1390 ] [ 12:24 ق.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب